TOGKF

Az Okinawa Goju Ryu Karate Do története

A karate fejlődése

A Goju Ryu Karate a kínai „Kenpo” és az okinawai „Tode” összeolvadásából jött létre. Az elmúlt évszázadok során virágzó gazdasági és kulturális csere volt Kína és Okinawa között. Mindkét ország küldöttei folyamatosan utaztak a szomszédos országba tanulni vagy tanítani. Az utazók között sok harcművész is volt, akik megvédték a küldötteket a kalózoktól és más veszélyektől. Okinawa ostroma a Satsuma-klán által és a fegyvertilalom bevezetése elősegítette egy fegyvertelen önvédelmi forma kialakulását.

Kanryo Higashionna egyszerű ember volt és a társadalom alsóbb rétegeihez tartozott. Nagy tehetsége volt a harcművészetekben, így 17 éves korában kezdte meg karatetréningjét Aragaki Yosho alatt. Aragaki magasabb társadalmi osztályba tartozott, így nagyon szokatlan volt, hogy olyan valakit tanított, aki alsóbbrangú volt. Hogy miért tette ezt, máig találgatás tárgya. Későbbi mestere, Kojo Taitei, egész Okinawán híres volt erős ökleiről. Állítólag két öklöcsapással meg tudott ölni egy tehenet. Higashionna később Kínába utazott, hogy mélyebben elmélyüljön a harcmüvészetekben. Mivel nagyon szegény volt, illegálisan kellett belépnie az országba. Kínában Ryuryu Ko tanította, és néhány évvel később visszatért Okinawára. Évekig hiába keresett tehetséges és méltó tanítványokat, mígnem egy nap a sors összehozta Miyagi Chojunnal.

Goju Ryu Karate

Miyagi Chojun 1888-ban született Higashi Machi Naha Shi-ban, egy gyógynövénykereskedő fiaként. Feltételezések szerint 14 éves korában kezdte meg edzését Higashionna alatt. 20 évesen három évre besorozták katonai szolgálatra. Amikor Higashionna haldoklott, Miyagi gondoskodott róla 1917-ig, Higashionna haláláig. Élete során Miyagi sokat utazott, mindig arra törekedett, hogy bővítse tudását és beépítse azt karatéstílusába. Ezen hosszú utazásokra azért volt lehetősége, mert családja nagyon gazdag volt. Akkoriban Miyagi karatéjának még nem volt igazi neve. Egy Budosai (Budo bemutató) alkalmával, amikor legjobb tanítványa, Jin’an Shinzato (1901-1945) fellépett, eljött az idő, hogy stílusának nevet adjon. A „Harcművészet nyolc verse” alapján karatéját „Goju Ryu”-nak nevezte el. A vers egyik sora így hangzik: „A belélegzés és kilélegzés útja kemény és lágy”.

A „Kamon” az eget és a földet szimbolizálja, ahol a kör az eget, a szögletes szimbólum pedig a földet jelképezi. Hasonlóan a Ying-Yang szimbólumhoz, a „Kemény és Lágy” egyetemes harmóniáját ábrázolja. Ebből következtethetünk a Goju Ryu jelentésére is, „Go” a kemény, míg „Ju” a lágy aspektusra utal karatestílusunkban. A szögletes szimbólum Miyagi Chojun Sensei családi címere is egyben.

„Mindenekelőtt meg kell tanulnod a valódi türelem művészetét. Kövesd a türelem útját a hetedik erőig, és soha ne siess a tanulásban. Elöször gondolkozz és ne cselekedj megfontolatlanul. Ne árts senkinek és ne hagyd, hogy neked ártsanak.”

– Miyagi Sensei –

Tradicionális Okinawai Goju Ryu

Az Okinawa Goju Ryu Karate-Do alapelvei

A tradicionális Okinawa Goju Ryu Karate-do egy kihívásokkal teli művészet. Érzelmileg, mentálisan és fizikailag is próbára tesz. De mint az életben bármi más, minél többet teszel bele, annál többet kapsz vissza. Az elkötelezett gyakorlás révén fizikailag erőssé, mentálisan és érzelmileg pedig ellenállóvá válsz. A jellem, az elme és a test fejlesztése a TOGKF egyik fő célja.

A TOGKF egy tradicionális Okinawa Goju Ryu iskola, a karatét nem sportnak tekintjük, hanem életmódnak. A teljességre helyezzük a hangsúlyt. A cél az, hogy gazdagítsuk mindazt, akik vagyunk.

https://togkf.com/

Chojun Miyagi Sensei, a Goju Ryu megalapítója megkapta a „bushi” címet, ami annyit jelent, mint „tiszteletreméltó harcos”. Okinawán a „bushi” kifejezés nem azonos a japán „szamuráj” címmel. A „harcos” megnevezéssel Chojun Miyagi Senseit különleges elismerésben részesítették, ami keveseknek adatott meg Okinawa és a karate történelmében.

Miyagi Sensei mindig egyszerű szavakkal beszélt a „Bujutsu”-ról (harcművészetről). Azt tanította, hogyan kell az embernek harmóniában élnie a természettel. Ma már tisztában vagyunk ennek mélyebb jelentésével és nagyra értékeljük szavai fontosságát. A harcművészet állandó gyakorlásával Miyagi Sensei azt is kutatta, hogy milyen módon kellene az embernek élnie.

Miyagi Sensei tanításainak követőiként tudatában kell lennünk azzal, hogy csak kemény edzéssel nevelhetjük magunkat szigorú önfegyelemre. Az edzést úgy kell tekinteni, mint egy gyémántot. Kezdetben durva és fénytelen, de kemény, szigorú és könyörtelen edzéssel (csiszolással) technikánk ragyogni kezd. De még ha ezt el is érjük, nem szabad lustává válnunk és elhanyagolnunk az edzést, különben a gyémánt újra elveszíti fényét. Csak a fáradhatatlan csiszolással marad gyémántunk tiszta és fényes. Ez a filozófia nem csak a karatetechnikára érvényes, hanem az élet minden területére.

Mesterünk, Miyagi Sensei szavait megfogadva a tanítását három alapelvben foglalhatjuk össze.

A Kata magában foglalja a Goju Ryu alapelveit

A kata (egy meghatározott mozgásforma) nem csupán egy mozdulatsor bemutatása, hanem pontos technikákat tartalmaz, amelyeket bármikor és bármilyen formában meg lehet változtatni. A kata az a forma, amelyben a karate lényege testet öltött. Mindig emlékeznünk kell arra, hogy a kata a karate lényegének kikristályosodása. Csak a kata gyakorlásával érhetjük el a „gokui”-t (az esszenciális tanítást).

A Goju Ryu Karate Do az univerzum harmonikus összhangjának kinyilatkoztatása bennünk

„Hajlékony, mint egy fűzfa és szilárd, mint a „tai” hegy (ez a hegy gyakran előfordul a kínai költészetben)”. Amikor a két véglet, a Kemény „go” és a Lágy „ju” egyesül, akkor bontakozik ki a menny és föld harmóniájának rendíthetetlen formája. Ezt a Kemény és Lágy harmóniát – tehát az univerzum egységét – mindenhol felismerhetjük a természetben. A Goju Ryu Karate útján keresztül kifejezhetjük a természet egységét magunkban.

A Goju Ryu Karate Do a jóság útjának keresése

A Goju Ryu Karate Do-ban arra törekszünk, hogy a testi és szellemi egység ideálját fejlesszük a test és lélek edzésével. Eredetileg a harcművészetben létezett a „győzelem” fogalma, de az erényességgel győzni az igazi, legmagasabb cél. Bárki, aki ezt az utat keresi, nem feledheti a japán „nin” (kitartás) írásjegyet. Saját erényeink növelése azt jelenti: „Győzni harc nélkül a végső titok keresése közben”.

TOGKF – Dojokun

(A TOGKF erkölcsi kódexe)

HITOTSU – REIGI O OMON ZURU KOTO TISZTELD AZ EMBERTÁRSAIDAT

HITOTSU – YUKI O YASHINAU KOTO LÉGY BÁTOR

HITOTSU – SHINSHIN O RENMASHI EDZD A SZELLEMED ÉS A TESTED

HITOTSU – DENTO KARATE O MAMORI HIBINO TANREN O OKOTARAZU TSUNE NI KENKYU KUFU O SURU KOTO GYAKOROLJ NAPONTA ÉS ÖRIZD A KARATE HAGYOMÁNYAIT

HITOTSU – GOJU RYU KARATE NO SHINZUI O KIWAMERU KOTO TÖREKEDJ A KARATE ESSZENCIÁJÁNAK TANÍTÁSÁRA

HITOTSU – FUTOFUKUTSU NO SEISHIN O YASHINAU KOTO SOHA NE ADD FEL

TOGKF Hungary

A TOGKF Hungary karate iskola 2024.06.03-án alakult Budapesten, miután Gregor sensei elhatározta, hogy megnyitja dojoját, a Gregor dojot.