MESTEREINK

MIYAGI CHOJUN

Miyagi Chojun 1888-ban született Higashi Machi Naha Shi-ban, egy gyógynövénykereskedő fiaként. Feltételezések szerint 14 éves korában kezdte meg edzését Higashionna alatt. 20 évesen három évre besorozták katonai szolgálatra. Amikor Higashionna haldoklott, Miyagi gondoskodott róla 1917-ig, Higashionna haláláig. Élete során Miyagi sokat utazott, mindig arra törekedett, hogy bővítse tudását és beépítse azt karatéstílusába. Ezen hosszú utazásokra azért volt lehetősége, mert családja nagyon gazdag volt. Akkoriban Miyagi karatéjának még nem volt igazi neve. Egy Budosai (Budo bemutató) alkalmával, amikor legjobb tanítványa, Jin’an Shinzato (1901-1945) fellépett, eljött az idő, hogy stílusának nevet adjon. A „Harcművészet nyolc verse” alapján karatéját „Goju Ryu”-nak nevezte el. A vers egyik sora így hangzik: „A belélegzés és kilélegzés útja kemény és lágy”.

A „Kenkon” az eget és a földet szimbolizálja, ahol a kör az eget, a szögletes szimbólum pedig a földet jelképezi. Hasonlóan a Ying-Yang szimbólumhoz, a „Kemény és Lágy” egyetemes harmóniáját ábrázolja. Ebből következtethetünk a Goju Ryu jelentésére is, „Go” a kemény, míg „Ju” a lágy aspektusra utal karatestílusunkban. A szögletes szimbólum Miyagi Chojun Sensei családi címere is egyben.

„Mindenekelőtt meg kell tanulnod a valódi türelem művészetét. Kövesd a türelem útját a hetedik erőig, és soha ne siess a tanulásban. Elöször gondolkozz és ne cselekedj megfontolatlanul. Ne árts senkinek és ne hagyd, hogy neked ártsanak.”

– Miyagi Sensei –

MIYAGI ANICHI 10.DAN

1931 február 9-én született Nahában, Okinawán, Miyagi An’ichi Shihan az egyik utolsó még élő közvetlen tanítványa volt Miyagi Chojun Bushinak. (Érdekességként megjegyzendő, hogy Miyagi An’ichi nem áll rokonságban Miyagi Chojunnal). Miyagi An’ichi Sensei 2009. április 27-én hunyt el Nahában, Okinawán.

1948 február elején, 16 évesen kezdte Miyagi An’ichi az edzéseit Miyagi Chojunnál három barátjával együtt. Az edzések nagy hangsúlyt fektettek a Junbi Undo (bemelegítő gyakorlatok) és utána a Hojo Undo (kiegészítő edzés) és az Ude Tanren (felkeményítő edzés) gyakorlataira. Körülbelül egy év után tanulta meg a Sanchin Katát és a hozzá tartozó Shime-t (koncentrációs és állóképességi teszt). Bár Miyagi Chojun kezdetben minden tanítványnak (beleértve Jin’an Shinzatót is) csak a Sanchin Katát és még egy-két további Katát tanított, ezt az elvet megváltoztatta Miyagi An’ichi esetében. Rájött, hogy nem sok ideje van hátra, és szerette volna a Goju Ryu Karate-Do örökségét egy méltó utódra átruházni. 1949 és 1951 között Miyagi An’ichi intenzíven edzett Miyagi Chojun egyetlen tanítványaként. Megtanulta a Goju Ryu rendszer összes Katáját és a hozzájuk tartozó Bunkait. Miyagi Chojun 1953-as haláláig Miyagi An’ichi a személyes tanítványa maradt. Haláláig a Nemzetközi Okinawa Goju Ryu Karate-Do Szövetség (IOGKF) technikai tanácsadója volt, valamint Higaonna Morio Shuseki Shihan mestere és tanára.

HIGAONNA MORIO 10.DAN

Higaonna Morio 1938. december 25-én született Nahában, Okinawán. Eredetileg 14 éves korában kezdett karatét tanulni apjánál, aki Shorin-Ryu karatéka volt. 16 évesen került kapcsolatba a Goju Ryu Karatéval, és Koshin Iha Shihan ajánlására Miyagi An’ichi Shihan tanítványa lett. Tokióban, Japánban, a Takushoku Egyetemen végzett tanulmányai alatt alapította meg a sikeres Yoyogi Dojót. 1979-ben, senior senseiekkel együtt, megalapította az IOGKF-et Poole-ban, az Egyesült Királyságban. Rövid amerikai tartózkodás után visszatért szülőföldjére, Okinawára. Okinawáról kiindulva szemináriumokat és edzőtáborokat tartott világszerte azzal a céllal, hogy előmozdítsa és továbbadja Miyagi Chojun Bushi Okinawa Goju Ryu Karate-Do örökségét. Kiterjedt kutatásokat és tudományos utazásokat szervezett, és már négy karate szakkönyvet és egy Okinawa Karate történelemkönyvet publikált, valamint számos edzésvideót készített.

2007 szeptemberében Miyagi An’ichi Senseitől és Shuichi Aragaki Senseitől megkapta a 10. dan fokozatot (a karate legmagasabb fokozatát). A 2012-es IOGKF Budosai-n Nahában, Okinawán bejelentette visszavonulását az IOGKF főinstruktori pozíciójából, és ezt a felelősséget Nakamura Senseire ruházta át.

2022. szeptember 24-én Higaonna Shihan megalapította a TOGKF-et (Traditional Okinawan Goju Ryu Karatedo Federation) a Goju Ryu Karate megőrzése érdekében, ahogyan azt ő maga is tanulta: nem sportként, hanem életútként.

LAUBSCHER BAKKIES 9.DAN

1948. november 30-án született a dél-afrikai Bethlehemben, Bakkies Shihan Higaonna Shihan legmagasabb szintű tanítványa. Bakkies Shihan 1964-ben kezdte karatés pályafutását a Kyokushinkai stílusban, 1965-ben váltott a Shotokanra (JKA), és 16 évesen Shodan fokozatot szerzett. 1966-ban váltott a Goju Ryu stílusra, és 1972-ben három hónapig edzett először Higaonna Shihannal, amikor három hónapra ellátogatott Dél-Afrikába. 1973-ban hat hónapot töltött Tokióban, a Yoyogi Dojóban.

Az ezt követő években rendszeresen látogatott Japánba és Okinawára. Ő az egyik kevés nem okinawai, aki még a „régi időkben” edzett Okinawán. Szerény véleménye szerint a „modern” karatékák közül nem sokan tudnák végigcsinálni ezt az edzést.

Bár nagy sporteredményeket ért el (dél-afrikai válogatott; 5. hely a „World Individual Kumite Championships”-en; negyeddöntő Los Angelesben, a Világbajnokságon 1975-ben stb.), 1975 óta a tradicionális karaténak szenteli magát.

2015 novemberében Nahában, Okinawán az IOGKF Chief Instructors Gasshuku során 9. Dan fokozatot kapott. Higaonna Shihan képviselőjeként világszerte tart edzőtáborokat, szemináriumokat és Gasshukukat.

Sporttudományi egyetemi diplomával (Bachelor’s degree in Physical Education) és felsőfokú tanári diplomával (Higher Teachers’ Diploma) rendelkezik. Ez a képzés és több évtizedes tapasztalata lehetővé teszi számára, hogy a hagyományos karateedzést a legmodernebb sporttudományi módszerekkel kombinálja.

Sikeres karrierrel rendelkezik a dél-afrikai légierő hivatásos tisztjeként, ahol alezredesi rangban vonult nyugdíjba.

A TOGKF-ben Bakkies Sensei az egyik helyettes főinstruktor (Vice Chief Instructors) szerepét tölti be, Terauchi Kazuo Sensei (9. Dan)-el egyetemben.

RAOUL VOGEL 7.DAN

1961. augusztus 1-jén született Fokvárosban, Dél-Afrikában. Hároméves korában szülei a namíbiai Windhoek városába költöztek, ahol felnőtt.

Gyermekkora óta nagyon aktív volt. Úszással és tenisszel foglalkozott, középiskolában még a válogatott csapatban is játszott. Bruce Lee filmjei megihlették, és 1976-ban testvérével, Roberttel együtt elkezdett Goju Ryu Karatét gyakorolni.

Sajnos a dojo egy év után bezárt, így Raoul Sensei alkalmanként a Tenshinkan Dojóban edzett. 1979-ben azonban az élete új fordulatot vett, amikor Sensei Hennie de Vries Fokvárosból Windhoekbe költözött, és ott újjáélesztette a Goju Ryu Karatét. Körülbelül négy év után az akkori dél-afrikai főinstruktor, Etienne Coetzee Sensei, Shodan fokozatot adományozott neki. Az elkövetkező két évben testvérével együtt bekerült a namíbiai nemzeti karateválogatottba, és különböző nemzetközi eseményeken vett részt. Egy idő után azonban úgy döntött, hogy felhagy a sportkarrierrel, és azóta teljes mértékben a tradicionális karatéra összpontosít.

1985-ben Dél-Afrikába költözött, és Tony de Beer Sensei-nél kezdett edzeni. Ebben az időben találkozott Charlie Avis-szal, akivel együttműködött, és segített neki a dél-afrikai Pretoria északi részén található dojójában tanítani. Az elkövetkező években Dél-Afrikában élt, majd visszatért Namíbiába, két évig Németországban élt, majd ismét Dél-Afrikába költözött. Ezek alatt az évek alatt a 4. Dan fokozatig jutott. Elkezdett részt venni Bakkies Sensei szemináriumain és Gasshukuin, és azóta őt tekinti személyes tanítómesterének.

2001-ben végleg elhagyta Dél-Afrikát, Németországba költözött, majd egy évvel később Ausztriába, ahol ma is él. 2005-ben ott nyitotta meg saját dojóját, és így született meg az IOGKF Austria. A szervezet 2022-es felosztása után Bakkies Senseit követte, és megalapította a TOGKF Austriát. Hosszú évek óta szoros együttműködésben dolgozik a szlovák Kobudo Kai és a SUOKK szervezetekkel, és szemináriumokat és Gasshuku-t tart Ausztriában, Szlovákiában és más országokban. Az ő mottója: „A karatéka mindig fitt, mert sosem tudhatja, hogy mikor lesz a következő harca!”

GREGOR ISTVÁN 3.DAN

Magyarországi vezetőedző

1986.08.13-án született Budapesten. Nagykanizsán nőtt fel, ahol sokat gyerekeskedett, főleg a foci és az iskolai csetepaték kötötték le a figyelmét. Középiskolába Ausztriában járt, ezekután Bécsben folytatta az egyetemi tanulmányait, ahol megismerkedett a Shotokan karatéval. A karatéval való kapcsolata a véletlen műve volt. Miután elkísérte az egyik ismerősét egy edzésre, rögtön magával ragadta a dojo hangulata. A goju ryu stílusra 2009-ben váltott, miután Raoul senseinél részt vett egy próbaedzésen és majdnem „meghalt”. Ekkor tudta, hogy itt kell folytatnia az edzést. A goju ryu stílus rögtön testhez állt neki, megtetszett a rövid küzdőtávolság, a hatékonyságra való törekvés, a spiritualitás és az okinawai kultúra, ami a stílust átszövi.

2014-ben sikeresen övvizsgázott az 1. dan fokozatra egy nemzetközi edzőtáborban, majd a 2. dan fokozatot 2016-ban szerezte meg Szlovákiában. A 3. dan fokozatra pedig 2020-ban tett sikeres vizsgát Bécsben.

2022-ben, az IOGKF megalapítója Higaonna Sensei kilépett a szövetségből, Gregor sensei követte őt és belépett az újonnan alapított egyesületébe, a TOGKF-be.

2023-ban Magyarországra költözött a feleségével és elvégezte a Karate Sportedző képzést.

2024-ben pedig megalapította a TOGKF Hungary karate szövetséget. Budapesten a 11. kerületben nyitotta meg doját, a Gregor dojot.

Az edzéshez való hozzáállása: Hagyományos, őszinte, kemény edzés; kiváló fizikai kondíció; sok ismétlés. A tanulási folyamat soha nem ér véget, bármilyen szinten is legyünk. Nagyon magas elvárásokat támaszt saját magával és az edzőkkel szemben: pozitív példaképeknek kell lenniük és szavakat tetteknek kell követnie. Egyetlen edző vagy rangidős karatéka sem vehet természetesnek semmilyen pozíciót – mindenkinek ki kell érdemelnie a tiszteletet és azt rendszeres edzéssel és a megfelelő hozzáállással kell fenntartani.