DOJO ETIKETT
A Goju-Ryu karate hierarchikus felépítése miatt szigorú alá- és fölérendeltségi viszonyokban szerveződik. Ennek alapját egyrészt a japán társadalomban ma is élő, különböző szempontok szerint osztályozott kapcsolatviszonyok (SEMPAI-KOHAI) adják, másrészt a karate katonai jellege. A karatéban ezt a viszonyrendszert az övfokozatokban megnyilvánuló rangok határozzák meg, amelyeket a vizsgarendszeren keresztül érnek el. A karate szigorúan megköveteli a dojo etikett szabályainak betartását.
A nálunk magasabb övfokozattal rendelkező karatékákat SEMPAI-nak szólítjuk, egészen 2. danig. A Sempai szó idősebbet, tapasztaltabbat, elöljárót jelent. A 3. dan és az afölötti rangban lévő mestereket SENSEI-nek hívjuk, amely tanárt jelent. A KOHAI alárendeltet, a DOHAI pedig azonos rangút, mellérendeltet jelent. A KOHAI minden esetben tisztelettel követi a SEMPAI vagy SENSEI utasításait.
A dojoba való be- és kilépéskor minden esetben a terem felé fordulva meghajlással üdvözöljük az edzőtermet. Ha danos mester tartózkodik a teremben, őt is külön üdvözöljük. Az edzés kezdetén és végén szertartás részeként térdelő ülésben meditálunk (SEIZA-MOKUSO), majd üdvözöljük a SHINDEN-t vagy SHOMENI-t, amely az edzőteremben kialakított kis szentély (zászló, MIYAGI mester fényképe és egyéb karatéval kapcsolatos relikviák). Ezután az edzést vezető SEMPAI vagy SENSEI felé hajlunk meg.
A közös üdvözléseket az edzés elején és végén az alábbi sorrendben kell végrehajtani:
- Miután a karatékák rangsor szerint felsorakoztak a dojoban, a sor elején álló rangidős utasításait követik.
- SEIZA vezényszóra a legmagasabb övfokozattal kezdve egyenként térdelő ülésben foglalnak helyet.
- MOKUSO vezényszóra lehunyják a szemüket és meditálnak.
- MOKUSO YAME vezényszóra befejezik a meditációt és kinyitják a szemüket.
- SHOMENNI REI vezényszóra némán meghajolnak a szentély felé.
- SEMPAINI REI, vagy SENSEINI REI vezényszóra az edzést vezető mester felé fordulva őt is köszöntik.
- OTAGAINI REI vezényszóra visszafordulva a karatékák egymást is üdvözlik.
ALAPVETŐ SZABÁLYOK
ÖLTÖZET ÉS HIGIÉNIA
Az edzéseken mindig tiszta GI-ben (karateruhában) és ápoltan kell megjelenni. Koszos GI-ben megjelenni tiszteletlenség a mesterrel, a dojo-val és a többiekkel szemben is.
A nők, lányok egyszínű fehér pólót/sportmelltartót hordhatnak a karate GI alatt, a férfiak semmit.
Az edzésen semmiféle ékszert, órát nem szabad viselni a sérülések elkerülése érdekében.
A hosszú hajat gumival, pánttal össze kell fogni.
VISELKEDÉS A DOJO-BAN
A dojo-ban mezítláb folyik az edzés, ezért a cipőket, papucsokat rendezetten a bejárat mellett kell hagyni.
A dojo-ban tilos enni, inni, dohányozni.
Az edzés kezdetéig halkan lehet beszélgetni, bemelegítést végezni, gyakorolni a tanult technikákat. Nem illik hangoskodni, másokat zavarni.
Küzdelmet gyakorolni csak az edző jelenlétében szabad.
Ha valaki sérült vagy beteg, edzés előtt jeleznie kell ezt az edzésvezetőnek.
EGYÉB VISELKEDÉSI SZABÁLYOK
Ha bármit át kívánsz adni a feljebbvalódnak vagy át kívánsz venni tőle valamit, azt mindig két kézzel illik átnyújtani, illetve átvenni.
Az edzésre mindig pontosan kell érkezni. Ha elkésel, a belépés és köszönés után ülj le SEIZA-ba az ajtó mellé, és ha a mester szólít vagy int, akkor állj fel (felé fordulva meghajolva) és gyorsan, szótlanul állj be a sorba.