EDZÉSEK

A TOGKF Hungary által gyakorolt Okinawan Goju Ryu Karate technikák egy holisztikus edzésrendszerben állnak össze. Szigorúan ragaszkodunk Miyagi Chojun Bushi tanításaihoz, de a legmodernebb sporttudományi módszereket is beépítjük az edzésbe.

Megjegyzés: Minden oktató legalább három nyelven beszél. Az edzések ezért szükség szerint magyar/német/angol nyelven is zajlanak.

AZ EDZÉSEK FELÉPÍTÉSE

Junbi Undo, más néven Yobi Undo (bemelegítés/felkészítő gyakorlatok)

Egy Miyagi Chojun által kidolgozott rendszer, amely intenzív személyes kutatáson és orvosokkal való konzultációkon alapul. A lábujjaktól (amelyek a legtávolabb vannak a szívtől) kezdve az összes testrészt átmozgatjuk, az izmokat, inakat és izületeket bemelegítjük, lazítjuk és nyújtjuk. A bemelegítés már tartalmaz előkészítő gyakorlatokat a következő technikákhoz, például a hiza geri (térdütés) önmagában a térdütés és a mae geri (rúgás) előkészítése is egyben; a tora guchi (tigrisszáj) számos blokk- és tenyértechnikát tartalmaz; az olyan gyakorlatok, mint a ten tsuki és furi sute, előkészítenek a kata és a bunkai (alkalmazások) releváns technikáira.

Kihon (alapok)

Az alapozás célja, hogy a karateka megtanulja az egyes technikákat és azok kombinációit. Az alapokat mindig újra és újra kell gyakorolni, így biztosítjuk, hogy ne csússzanak be hibák és ne alakuljanak ki hatástalan vagy akár egészségkárosító mozdulatok. Az alapok megtanítják az ütések, rúgások, állások, blokkok és védekező technikák, valamint a különböző állásokban történő mozgás és a technikák kombinációit.

Kata

Az Okinawai Goju Ryu Karate-do katáiban rejlik a stílus esszenciája (gokui). A kata lehetővé teszi az alaptechnikák összehangolását, valamint a hatékony és eredményes önvédelem kialakítását (bunkai). Higaonna Morio Shihan szavaival élve: „Nem a katát kell a karatéka testéhez igazítani, hanem a karatéka testét a katához.”

Az Okinawan Goju Ryu Karate-do katái feloszthatók Haishugata-ra (szó szerint: zárt ököl – keménység) és Kaishugata-ra (nyitott ököl- lágyság).

Haishugata

Sanchin
Tensho

Kaishugata

Gekisaidai Ichi
Gekisaidai Ni
Saifa
Seyunchin
Shisochin
Sanseru
Sepai
Kururunfa
Seisan
Suparinpei

Kata Bunkai (alkalmazások)

A katák az alkalmazásukat tekintve Kihon Bunkai és Oyo Bunkai részekre oszthatók fel. A Kihon Bunkai az alapvető alkalmazásokat és hatékony önvédelmi technikákat jelenti; az Oyo Bunkai variációk és kombinációk alkalmazását jelenti haladó karatékák számára.

Kumite (küzdelem)

A korábban megtanultak alapján a karatéka képes küzdeni. A küzdelem állhat ippon kumitéből, yakusoku kumitéből és Iri Kumi (folyamatos küzdelem) részekből.

Ippon Kumite-> előre meghatározott egyedi támadásokból áll, amelyekre a karatéka általában egyetlen kitérő mozdulattal, blokkal és egy ellentámadással reagál.

Yakusoku Kumite-> az Ippon Kumite továbbfejlesztése, ahol bonyolultabb és változatosabb, de még mindig előre egyeztetett támadásokat és védekezéseket gyakorolnak a karatékák.

Iri Kumi-> hasonlít egy hosszabb ideig tartó küzdelemhez két karatéka között. A hangsúly elsősorban az addig elsajátított technikák gyakorlati alkalmazásán van ellenőrzött körülmények között. Haladó karatékáknál szinte teljes erővel zajlik az edzés.

Továbbá, a közelharci helyzetekre az Okinawan Goju Ryu Karate a Kakie-t (szó szerint: tapadó kezek) tanítja. A mozdulatok hasonlóak a Kung Fu lat sao technikáihoz. Azonban az Okinawan Goju Ryu Karate-do edzéseknél az is cél, hogy erősítse a felsőtest izmait, különösen a vállat, valamint fejlessze az egyensúlyérzéket. Az alapmozdulatokból indulva tanítjuk és gyakoroljuk a közelharci önvédelmi technikákat.

Hojo Undo (kiegészítő/erősítő gyakorlatok)

Az Okinawan Goju Ryu Karate-do számos kiegészítő gyakorlatot tartalmaz, amelyek a test izmait és ízületeit erősítik, ezáltal elősegítve a karatespecifikus mozgásokat. Egyrészt a saját testsúly használatával végeznek gyakorlatokat, mint például nyújtóugrások, „tigris” fekvőtámaszok, robbanékony fekvőtámaszok, hátrafelé „biciklizés” stb. Másrészt a karatéka hagyományos edzőeszközöket használ, amelyeket, egy kivétellel (Kongoken), az ősi mesterek hoztak Kínából.

A legfontosabbak ezek közül: Chishi (kő súlyok fa nyélen), Kongoken (ovális fém gyürü); Nigiri Game (agyagkorsók). Ezen kívül ütőpárnák és -kesztyűk, valamint a hagyományos Makiwara (ütőoszlop) is használatosak az edzés során a helyes állások, a helyes technika, a sebesség, a fókusz és a hatékony átütő erő fejlesztésére.